Witamy

ZAPRASZAMY NA WYPOCZYNEK we wsi Swornegacie

Swornegacie u Majki i Witka wygodna kwatera dla rodziny i przyjaciół

  • slajd 7
  • slajd 6
  • slajd 5
  • slajd 4
  • slajd 1
  • slajd 2
  • slajd 3

Gdzie dobrze zjeść w Swornychgaciach

U Majki i Witka dysponujesz w pełni wyposażoną kuchnią: kuchenka gazowa z ...

więcej

Ciekawe zajęcia Swornegacie i okolica

Co robić na Kaszubach? Pływać, chodzić, jeździć, biegać, zbierać grzyby, opalać się, grillować, leżeć na tarasie popijając soczek ....

więcej

Ciekawe miejsca Swornegacie i okolica

Co zobaczyć w Swornychgaciach i na Kaszubach, ciekawe miejsca, pomniki przyrody, wydarzenia....

więcej

Drogi gościu

Idealna kwatera na Kaszubach dla Twojej rodziny i przyjaciół

Do dyspozycji gości oddajemy apartament rodzinny 115 m2 dla 4 do 8 osób z oddzielnym wjazdem i miejscem
na 2 samochody. Całość obejmuje 2 duże pokoje, słoneczną kuchnię z salonem, 2 łazienki, 50 m2 tarasu pod dachem i duży plac przed tarasem ...

Czytaj więcej
 

O naszym pensjonacie

apartament rodzinny 115 m2 dla 4 do 8 osób

W malowniczym zakątku Ziemi Zaborskiej, na północnym brzegu Jeziora Karsińskiego, nad rzeką Brdą, leży wieś SWORNEGACIE.

Cały dzień warto przeznaczyć na wycieczkę do Szymbarku. To ok 70 km ze Swornychgaci w kierunku Gdańska.

Tam zobaczyć można wiele atrakcji w jednym miejscu.

Pierwsza atrakcja to najdłuższa deska świata zrobiona z sosny – daglezji wyciętej w pobliskim lesie.

Kolejna to prawdziwy dom odwrócony do góry nogami. Wchodzi się do niego przez dach. Nie radzimy wchodzić tam osobie, która ma zaburzenia błędnika, wrażenie jest niesamowite, wszystko jest odwrotnie niż zwykle, nie tylko do góry nogami, ale także trochę na ukos, szumi w głowie, traci się równowagę, trzeba podtrzymywać się czegoś żeby się nie przewrócić.

Za domem do góry nogami jest park linowy – wspaniałe miejsce do wykazania się sprawnością fizyczną dla dzieci i dla dorosłych.

W Szymbarku można też obejrzeć bunkier – ziemiankę podziemnej organizacji Gryf z okresu II wojny światowej. W bunkrze można poznać historię Kaszub z lat 1939 – 1945. Można też przeżyć prawdziwy nalot bombowy.

Obok bunkra znajdują się sprowadzone z Kanady drewniane domy Kaszubów, którzy wyemigrowali do Kanady. Tam obejrzeć można ich pamiątki i poznać organizację polonijną Kaszubów w Kanadzie.

Ważnym do zwiedzenia w Szymbarku jest też sprowadzony z dalekiej Syberii dom sybiraka. Przy tym domu zgromadzono wiele pamiątek po Polakach zsyłanych na Sybir łącznie z prawdziwym syberyjskim pociągiem jakim wywożono Polaków w głąb Rosji.

Co roku można tu obejrzeć nowe atrakcje. Powstały restauracje i bary, hotel. Można zwiedzać i odpocząć spożywając kaszubskie potrawy.

kaszubykwatery_bunkier_organizacj_gryf
kaszubykwatery_dom_do_gry_nogami 1
kaszubykwatery_organizacji_gryg 3
kwatery_swornegacie_dom_do_gry_nogami 2
kwatery_swornegacie_dom_sybiraka
kwatery_swornegacie_wagony_na_syberi

 

Zapisz

Miejsca przedhistorycznych pochówków okryte tajemnicą, pomieszanie historii z legendami, moc nadludzka zaklęta w kamieniach - to wszystko znajdziesz na Kaszubach.

Kamienne kręgi kryjące w sobie tajemnicza moc znajdziesz w okolicach Leśna, w Odrach, Grzybnicy, Piasznie, Wielu, Buszkowach, Trątkowicach i w Węsiorach. Kaszubi opowiadają, że kamienie to zaklęci bohaterowie różnych historii, że pod kamieniami zakopane są bogactwa... W ułożeniu kamieni można dopatrzeć się zależności z kalendarzem astralnym.

Czy kamienne kręgi nakazali ludziom budować kosmici?

Tego tak naprawdę nie wiemy. Radiesteci badający kręgi twierdzą, że powstały 4000 lat temu. Naukowe badania archeologów określiły ich powstanie na 1 w. p.n.e. kiedy na tereny Pomorza przybyły germańskie plemiona - Goci.
Mimo, że niewątpliwie kręgi są miejscem pochówków, to dla Gotów bardziej było to miejsce, gdzie odbywały się tingi czyli wiece i zgromadzenia o charakterze religijnym. W Szwecji cmentarzyska nazywane są tingstade. Norweskie słowo tongplasser ma to samo znaczenie. Wskazówek o wędrówkach Gotów z półwyspu skandynawskiego pochodzą od Tacyta (I i II w. p.n.e.) i z relacjach pisarza Jordanesa z połowy VI w. Goci czcili boga wojny Marsa, składali mu w ofierze jeńców. Ofiary takie składali także Wikingowie jeszcze w XII w. n.e. Kręgi usytuowane były w pobliżu osady, za rzeką, bo rzeka odmierzała magiczny czas życia. Zmarłych przewożono na drugi brzeg i palono łódź, żeby nie mogli wrócić do żywych.

kamienne_kregi
kaszubykwaterypl1
kaszubykwaterypl2
kaszubykwaterypl3
kaszubykwaterypl4
kaszubykwaterypl5

Dlaczego kamienie ułożone zostały w kręgi?

Goci posługiwali się innym niż współczesny kalendarzem. Rok dzielił się na porę letnią i zimową. Ilość kamieni w kręgach odpowiada 18 miesiącom po 20 -23 dni, wypełniając 365 dni roku. Podobnie jest w Anglii w Avenbuer i Stonehenge a także u Azteków w Meksyku. Do schyłku II w.n.e. , jak pisze prof. Tadeusz Grabarczyk kręgi kamienne były miejscem zgromadzeń. Pochówki pochodzą z okresów późniejszych. Ważnym rytuałem był taniec, który pozwalał przechodzić w inny stan świadomości, trans, nastrajając wojowników do walki. W kręgach odbywało się także uzdrawianie. Miały więc swoją boską moc. Wreszcie trzeba też powiedzieć, że kręgi były czymś w rodzaju obserwatorium astronomicznego. Pierwszych pomiarów dokonał poznański astronom Paul Stephan. Naniósł na mapę terenu koła i kierunki świata. Jego zdaniem kręgi były czymś w rodzaju zegara.

Czy jest Energia zaklęta w kamiennych kręgach na Kaszubach?

Swoje badania kamiennych kręgów na Kaszubach prowadzili także radiesteci. Stwierdzili, że ustawienie kamieni wpisuje się w radiestezyjną logikę. Twierdzą też, że szczególnie kręgi w Odrach i Węsiorach charakteryzują się wysokim nagromadzeniem energii. Ta energia jest bezpieczna dla ludzi i zwierząt. Radiesteci mówią o promieniowaniu kształtu, różnych kolorach kręgów i koncentrowaniu się energii na lub ponad kamieniem centralnym kręgu. Kręgi tworzą widzialny i niewidzialny krąg fal elektromagnetycznych. Według radiestetów przez kręgi kamienne w Odrach przechodzą linie geomatyczne łączące wszystkie kręgi na ziemi.
Teorię o szczególnej energii w kręgach kamiennych w Odrach potwierdził ezoteryk Leszek Matela twierdząc, że miejsce to wykazuje podwyższone promieniowanie. Podobno, wg. skali Bovisa ciała fizyczne emanują energią nie przekraczającą 10000 a w Odrach promieniowanie wynosi 120 jednostek. Z kolei promieniowanie na poziomie 50000 uważa się za ... boskie.

Czy kręgi kamienne na Kaszubach zapisane są w gwiazdach?

Podobno kamienne kręgi w Odrach stanowią odzwierciedlenie Hiad gwiazdozbioru Byka. Z kolei kamienne kręgi w Węsiorach odzwierciedlają gwiazdozbiór Plejad. Odbicie obu skupisk gwiazd jest odbiciem lustrzanym.
Szwajcarski pisarz Deniken wiązał kręgi kamienne m. in. z Stonehenge z kosmitami, podobnie ja egipskie piramidy czy świątynie Majów.

Zdrowie zaklęte w kamieniach - prawda czy fałsz?

Według jednej z teorii istnieją kamienie żywe i martwe. Podobno do budowy kamiennych kręgów Goci używali tylko tych żywych, czyli z dobrą energią. Poza tym Odry uważane są za jeden z czakramów Ziemi. tam gdzie koncentruje się energia ziemi tam życie z drowie ludzkie może dużo zyskać. Wg Leszka Mandela w kręgach jest pozostałość megalitycznej religii. Jej wyznawcy czcili Wielką Boginię Matkę i przodków. Kręgi służyły więc do praktyk szamańskich bo miały doskonały kształt koła, figury chroniącej przed złą energią. W Odrach najważniejszy jest największy krąg. Ten krąg emituje niebieską energię. Sprzyja medytacji i wyciszeniu. Podobno można w nim odzyskać spokój a może nawet zdrowie.
Informacje zaczerpnięte z opowiadań Kaszubów i książki Alicji i Zofii Breske i Jarosława Ellwart "Kamienne kręgi Gotów"

jak dojcha do kamiennych kregw w lenie
jak dojcha do kamiennych kregw w odrach

Zapisz

PIECZENIE CHLEBA w PIECU CHLEBOWYM SWORNEGACIE

CHLEB SWORZYŃSKI ŻYTNIO - PSZENNY

Każdy turysta odwiedzający Swornegacie koniecznie powinien wziąć udział w warsztatach pieczenia chleba, które odbywają się przy specjalnie zbudowanym, przy Domu Kultury w Swornychgaciach, piecu chlebowym. Podczas warsztatów poznaje się wszystkie tradycyjne etapy pieczenia chleba. Zaczynamy od przygotowania zaczynu, przesiewania mąki, łączenia składników, wyrabiania ciasta. Gdy ciasto rośnie poznajemy prezentację o tradycji szacunku dla chleba. Potem poznajemy budowę i funkcjonowanie pieca. Gdy ciasto wyrośnie uczymy się formować bochenki. Uczymy się rozpalania w piecu i przygotowania pieca do pieczenia chleba. Wkładamy przygotowane bochenki i pieczemy chleb.

Gdy chleb się piecze można zwiedzić Dom rzemiosła w Swornychgaciach. Pod wiatą chlebową znajduje się także palenisko (plata) gdzie można wykonać tradycyjne regionalne potrawy, np. wafle oraz grill, na którym można upiec kiełbaski.

Gdy chleb już się upiecze, każdy uczestnik może zabrać go ze sobą. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i dorosłych.

Osoby chętne do uczestnictwa w warsztatach mogą zgłaszać się w Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach pod nr tel. 052 398 11 25 lub 606 477 687

piec chlebowy swornegacie
pieczenie chleba
Pieczenie_chleba_Swornwgacie

Zapisz

Polną drogą ze Swornychgaci wzdłuż Jeziora Karsińskiego dojdziesz do mostku na rzece Chocinie. Za mostkiem po prawej stronie wejdziesz do Leśniczówki pana Tomira - wspaniałego miłośnika lasów na Kaszubach, ptaków i zwierząt. W Leśnictwie znajduje się sala wykładowa w której Pan Leśniczy prowadzi bardzo ciekawe wykłady z pokazami wykonanych osobiście pięknych slaydów. W sali można zobaczyć prawdziwy okaz olbrzymiego ptaka, który żyje na Kaszubach. Mowa o Orle Bieliku. Nie dowiesz się od Leśniczego, gdzie są jego gniazda - są chronione, ale możesz obejrzeć prawdziwego, wypchanego ptaka.

Obok Leśniczówki zaczyna się także specjalna ścieżka ornitologiczna. Poprowadzi Cię wzdłuż jeziora Długiego, co kilkaset metrów obejrzysz tablicę pokazującą jakie ptaki, które można tu obserwować w naturze: zimorodek, bąk, bocian biały, błotniak stawowy, dzięcioł czarny, żuraw, orzeł bielik oraz gąsiorek.

Bardzo ciekawa wycieczka.

Centrum_ornitologiczne_Kokoszka
Izba_edukacyjna_Nadlesnictwa_Przymuszewo_na_Kokoszce
Izba_edukacyjna_Nadlesnictwa_Przymuszewo_na_Kokoszce_1
Izba_edukacyjna_Nadlesnictwa_Przymuszewo_na_Kokoszce_2
orze_bielik
tablica_centrum_ornitologicznego

Zapisz

Co zobaczyć w Swornychgaciach i na Kaszubach, ciekawe miejsca, pomniki przyrody, wydarzenia

Kontakt i lokalizacja

Adress
89-608 Swornegacie
ul. Spacerowa 10
E-mail
majkaiwitek @kwateryswornegacie.pl
Telefon
+48 514 582 955

 

loading...
Category Tabs